„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” uczniowie klasy czwartej i szóstej Szkoły Podstawowej w Łężynach podjęli kolejne wyzwanie. Tematem styczniowych rozważań był król pięciu zmysłów -zmysł wzroku- główny analizator w procesach poznawczych, za pomocą którego odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie.

Wykorzystując bogaty internetowy zasób informacji, uczniowie poznawali budowę oka, dowiedzieli się jak należy dbać o wzrok, jaka dieta dobrze wpływa na wzrok, czym zajmuje się okulista, jakie są choroby oczu. Była to również doskonała okazja do rozmowy na temat osób niewidomych, a także przypomnienia sylwetki twórcy alfabetu dla niewidomych-Luisa Braille’a, którego rocznicę urodzin obchodziliśmy czwartego stycznia. Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń językowych, frazeologizmów oraz znanych cytatów, a także profilaktycznych plakatów.

Wszyscy doskonale wiedzą, że to właśnie wzrok zbiera informacje o otoczeniu i pomaga poznawać świat, jednak nie każdy wie, jak dbać o oczy, aby służyły nam długie lata. Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak wzroku może być rekompensowany za pomocą słuchu, dotyku, węchu, czy smaku, ale są przecież takie informacje o świecie, do których człowiek nie jest w stanie dotrzeć za pomocą innych zmysłów. Przecież nie jesteśmy w stanie usłyszeć kolorów, nie dotkniemy ptaka w locie, nie powąchamy widoku zachodzącego słońca. Osoby niewidome muszą w tym względzie zdać się na drugiego człowieka, aczkolwiek jego opis będzie zawsze subiektywny i nie oddający w pełni tego, co widzi.

W dzisiejszym świecie królują głównie obrazy, piktogramy, wykresy i filmy, a zdrowe oczy ułatwiają orientowanie się w życiu kulturalnym i społecznym.

Zatem dbajmy o oczy.

Dorota Bułka